
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 970 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 270 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Output Current | 300 mA |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 4 mV |
| Line Regulation | 1 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 469
Distributors
pcbx
Unit Price$3.21620
Ext.Price$3.21620
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.21620 | $3.21620 |
| 10 | $2.45145 | $24.51450 |
| 25 | $2.29352 | $57.33800 |
| 50 | $2.14575 | $107.28750 |
| 100 | $2.05103 | $205.10300 |
| 300 | $1.96927 | $590.78100 |
| 500 | $1.89077 | $945.38500 |
| 1000 | $1.84118 | $1841.18000 |
